Často kladené otázky

Kdy Česká republika přijme euro?

Přesné datum zatím není stanoveno. Vláda a ČNB pracují na splnění maastrichtských kritérií, která jsou podmínkou pro vstup do eurozóny. Podle současných odhadů by Česká republika mohla přijmout euro nejdříve v roce 2026.

Jaké jsou podmínky pro přijetí eura?

Pro přijetí eura musí země splnit tzv. maastrichtská kritéria, která zahrnují: cenovou stabilitu (nízkou inflaci), stabilní veřejné finance (deficit pod 3% HDP), stabilní směnný kurz a konvergenci dlouhodobých úrokových sazeb. Kromě toho musí být harmonizována legislativa s právem EU.

Jak proběhne přechod na euro?

Přechod bude probíhat postupně. Nejprve bude stanoveno přepočítací koeficient mezi korunou a eurem. Následuje období duálního označování cen (v korunách i eurech). Po zavedení eura bude ještě určitou dobu možné platit korunami, ale vracet se bude v eurech. Celý proces bude trvat několik měsíců.

Nezvýší se po zavedení eura ceny?

Zkušenosti ze zemí, které euro již zavedly, ukazují, že samotné zavedení eura má na inflaci minimální vliv (0,2-0,3 procentního bodu). Proti zneužití přechodu na euro k neopodstatněnému zdražování budou přijata přísná opatření včetně povinného duálního označování cen a monitoringu cen.

Jaké jsou hlavní výhody přijetí eura?

Mezi hlavní výhody patří: odstranění kurzového rizika a nákladů na směnu měn, větší cenová transparentnost, nižší transakční náklady pro firmy, jednodušší cestování, větší stabilita ekonomiky a silnější postavení ČR v EU. Pro firmy obchodující se zahraničím to znamená jednodušší plánování a nižší náklady.

Jaké jsou zkušenosti Slovenska s eurem?

Slovensko přijalo euro v roce 2009 a jeho zkušenosti jsou převážně pozitivní. Došlo k nárůstu zahraničních investic, zjednodušení obchodu a cestování. Počáteční obavy ze zdražování se nepotvrdily. Slovenská ekonomika je nyní více integrována do evropského trhu.

Ztratíme přijetím eura část své suverenity?

Přijetí eura znamená přenesení měnové politiky na Evropskou centrální banku. Nejde však o ztrátu suverenity, ale o sdílení pravomocí v rámci hlubší evropské integrace. ČR bude mít zastoupení v orgánech ECB a bude se podílet na rozhodování o měnové politice eurozóny.

Co se stane s hypotékami a úsporami v korunách?

Všechny smlouvy, hypotéky, úvěry a úspory budou automaticky převedeny na eura podle oficiálního přepočítacího koeficientu. Tento převod bude pro občany bezplatný a nebude možné jej využít ke změně podmínek smluv v neprospěch klientů.

Jak se změní platy po zavedení eura?

Platy budou převedeny na eura podle oficiálního přepočítacího koeficientu. Přepočet bude proveden tak, aby byla zachována reálná hodnota mezd. Zavedení eura samo o sobě neznamená ani zvýšení, ani snížení reálných příjmů.

Jak se připravit na přechod na euro?

Je dobré sledovat oficiální informace, seznámit se s harmonogramem přechodu a plánovanými opatřeními. Před samotným přechodem bude probíhat rozsáhlá informační kampaň. Občané by si měli zvyknout na duální označování cen a postupně se seznamovat s hodnotou eura.

Máte další otázky?

Pokud jste zde nenašli odpověď na svou otázku, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poskytneme další informace o přijetí eura v České republice.

Kontaktujte nás